Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

OKRESOWY ZAKAZ WSTĘPU DO LASU

OKRESOWY ZAKAZ WSTĘPU DO LASU

Na podstawie art. 26, ust. 3 Ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz. U. 2015.2100 z dnia 2015.12.10 z poźn. zm.) z dniem 28 czerwca 2016 r. na terenie leśnictw Dąbrowa Bór i Mosty będących w zarządzie Nadleśnictwa Kraśnik został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu.

Obszar objęty zakazem wstępu oznaczono kolorem czerwonym w załączniku graficznym. Powodem wprowadzenia zakazu jest występujące w w/w leśnictwach duże zagrożenie dla życia i zdrowia osób tam przebywających, spowodowane złomami i wywrotami powstałymi w wyniku działania silnych wiatrów , jakie miało miejsce 17, 20 i 26 czerwca. Przebywanie w w/w terenach leśnych grozi kalectwem lub śmiercią.

W chwili obecnej trwają prace mające na celu jak najszybszą likwidację zagrożenia. Niniejszy okresowy zakaz wstępu do lasu obowiązuje do odwołania, a jego naruszenie grozi grzywną w wysokości do 500 zł. Pozostały teren Nadleśnictwa jest dostępny na ogólnie obowiązujących zasadach.

Apelujemy o rozsądek i wielką rozwagę!

Nadleśniczy Nadleśnictwa Kraśnik