Aktualności Aktualności

SZCZEPIENIE LISÓW

W dniach 09-20 września 2017 r., zostanie przeprowadzone szczepienie ochronne lisów przeciwko wściekliźnie.

Wścieklizna jest chorobą śmiertelną zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Wirus powoduje zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. Do zakażenia zwierzęcia dochodzi poprzez kontakt z innych chorym zwierzęciem. Chore zwierzęta mogą okazać się płochliwe i agresywne ale zdarzają się przypadki łagodności  zwierząt i braku lękliwości.  

Szczepionka przeciwko wściekliźnie będzie zrzucana z samolotów na pola, łąki i kompleksy leśne z pominięciem terenów zabudowanych.  Stanowi ona stożkowaty krążek koloru brunatnego o intensywnym rybim zapachu.  Nie należy jej dotykać, a jeśli kontakt nastąpił należy umyć ręce wodą z mydłem. Jeżeli szczepionka była rozerwana a jej zawartość wylewała się  konieczna jest wizyta u lekarza.   Szczepionka, która była dotykana przez człowieka przechodzi ludzkim zapachem i przestaje być wabikiem dla zwierząt. 

Zwierzęta domowe (psy i koty), należy w tym okresie trzymać w zamknięciu. Nie stwierdzono skutków ujemnych spożycia szczepionki przez psy czy koty jednak wiadomo, że nie powoduje ona uodpornienia dla ich organizmu.