Aktualności Aktualności

Odnowienia powierzchni leśnych

Las jest miejscem wyjątkowym i unikatowym, wiemy to nie od dziś. W świetle bieżących wydarzeń jeszcze bardziej zdajemy sobie wszyscy sprawę jak wiele korzyści czerpiemy z lasu i jak cieszą nas chwile spędzone wśród wolnej od zanieczyszczeń przyrody.

Lasy są naszym dobrem narodowym i każdy z nas jest uprawniony do korzystania ze wszystkich funkcji lasu: od społecznych, przez ekologiczne po gospodarcze. Leśnicy natomiast odpowiedzialni są za trwałość tych funkcji.

Poprzez swoje działania zapewniają zarówno ochronę cennych elementów przyrody jak również udostępnienie i rozsądne użytkowanie bogactwa przyrodniczego.Działanie w ten sposób nosi miano gospodarowania w sposób zrównoważony.

Dzięki zrównoważonej gospodarce leśnej nie musimy bać się o to że lasów w Polsce „zabraknie”. Każda pozbawiona drzew powierzchnia jest odnawiana, tzn. wprowadzane są na nią młode sadzonki gatunków lasotwórczych, właściwe dla danego miejsca (siedliska). Mówimy wówczas o odnowieniach sztucznych – zainicjowanych ręką człowieka. W sprzyjających latach nasiennych leśnicy wykorzystują odnowienia samosiewem drzew leśnych, zwane odnowieniami naturalnymi. Na wcześniej przygotowaną przez człowieka glebę samoistnie opadają dojrzałe do skiełkowania nasiona drzew rosnących w lesie.

Każdego roku w Nadleśnictwie Kraśnik wycina się około 80 ha lasu i tyle samo zostaje odnowione. Pozyskane drewno stanowi cenny materiał budowlany, wykorzystywane jest w przemyśle meblarskim, papierniczym. Służy jako opał i jako materiał do wyprodukowania zabawek czy akcesoriów kuchennych. Wylicza się, że drewno ma 30 000 zastosowań. Każdy z nas wykorzystuje je w swoim codziennym życiu.

Bezcenny jest udział lasów jeśli chodzi o czystość i jakość powietrza, tworzenie krajobrazów a także stan bioróżnorodności jaka w nich żyje. Leśnicy doskonale zdają sobie z tego sprawę i godzą powyższe cele poprzez prowadzenie odpowiedzialnej, planowej gospodarki leśnej przy zachowaniu najwyższych standardów przyrodniczych i społecznych. Potwierdzeniem tego jest posiadanie przez nasze lasy międzynarodowych certyfikatów prawidłowej gospodarki leśnej PEFC i FSC. Dlatego wiele pracy i wysiłku wkładane jest w dbałość o młode pokolenie lasu.

W tym roku leśnicy z Nadleśnictwa Kraśnik wysadzą ponad pół miliona sadzonek: sosen, dębów, buków, świerków, jodeł i innych gatunków. Przez następne lata sadzonki te będą wzrastać pod bacznym okiem leśnika, a właściwie całego pokolenia leśników, co wiąże się z długotrwałym procesem odnowienia i wzrastania drzew. Potrzeba wielu lat, wielu zabiegów pielęgnacyjnych, wiele zaangażowania aby wyhodować „potężny i silny” las.

Praca leśników służy nie tylko nam żyjącym obecnie ale także następnym pokoleniom, a wszystkie działania zmierzają do stanu zawartego w wymownych słowach poety Leopolda Staffa:

„O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa,

W brązie zachodu kute wieczornym promieniem,

Nad wodą, co się pawich barw blaskiem rozlewa,

Pogłębiona odbitych konarów sklepieniem”.