Aktualności Aktualności

na pomoc puszczykowi

Nietypowe odgłosy niepokoiły mieszkańców jednego z domów w miejscowości Poniatowa. Po obserwacji zlokalizowali źródło, z którego dochodziły dźwięki.Jak się okazało w rurze kominkowej zaklinował się puszczyk.

Puszczyk to sowa z dużą głową i czarnymi oczami, prowadząca nocny tryb życia.  Licznie występuje na terenie całej Europy. Może posiadać upierzenie szare bądź brązowe ( a także rdzawe czy szarobrunatne). Puszczyk jest mniejszy do myszołowa ale większy od wrony.  Objęty jest ochrona ścisłą.  Potrafi zagnieździć się w opuszczonych gniazdach wron czy krogulców a w miastach na poddaszach, strychach a także kominach starych domów.  Możliwe, że właśnie komin w którym się zablokował miał służyć mu za miejsce gniazdowania. 

Na pomoc zaklinowanemu ptakowi ruszyła Straż Pożarna oraz miejscowy ornitolog. Niestety wszelkie próby zdały się na nic i ptak pozostał w kominie. Jednak po około godzinie udało mu się samemu wydostać i spadł z rury do kominka.

 Fot. Robert Błaszczyk 

Po tygodniu spędzonym w kominie schudł i był wyczerpany. Został podkarmiony przez ornitologa Roberta Błaszczyka, który skontaktował się z Nadleśnictwem Kraśnik w celu zamontowania budki lęgowej. W bliskim sąsiedztwie miejsca, w którym został znaleziony słyszalne były odgłosy jeszcze jednego osobnika.  Leśnicy zamontowali budkę z nadzieją, że wypuszczony puszczyk zasiedli ją jeśli nie w tym to w następnym roku.   

   

 Fot. Barbara Zielińska