Aktualności Aktualności

Lubelskie święto pszczelarzy

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie reprezentowani przez Nadleśnictwo Kraśnik i Radzyń Podlaski mieli przyjemność uczestniczyć w III Wojewódzkim Lubelskim Święcie Miodu, które w dniach 04-05.09.2021 na Starym Mieście w Lublinie zorganizowane zostało przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy

     Wśród wystawców z całego województwa, prezentujących swoje pszczelarskie wyroby - różno smakowe miody: gryczane, nawłociowe, malinowe, wielokwiatowe, leśne, wrzosowe; miody pitne oraz pozostałe naturalne produkty pszczele, w niedzielę 5 września na stoisku Lasów Państwowych reprezentowanym przez Nadleśnictwo Kraśnik można było zapoznać się z działalnością Lasów Państwowych oraz programem zainicjowanym w Lasach Państwowych pn.: „Pszczoły wracają do lasu”.

     Rola pszczół w przyrodzie jest niezwykle istotna o czym leśnicy zdają sobie doskonale sprawę. Właściwe zapylanie roślin przekłada się na utrzymanie i wzbogacenie bioróżnorodności, która jest cenna dla nas wszystkich. W ramach programu „Pszczoły wracają do lasu”, leśnicy od wielu lat prowadzą szereg działań zmierzających do stworzenia korzystnych warunków do życia tych owadów: sadzą miododajne drzewa i krzewy, zakładają kłody bartne, tworzą łąki kwietne. Działania te wpływają na wzbogacenie bazy pożytkowej i wspierają owady zapylające.

     Wojewódzkie Lubelskie Święto Miodu było doskonałą okazją do przypomnienia społeczeństwu o istocie znaczenia pszczół w środowisku oraz o potrzebie prezentowania przez nas wszystkich odpowiedniej postawy przyczyniającej się do stwarzania korzystnych warunków dla tych owadów.