Aktualności Aktualności

Kancelaria Leśniczego

Zazwyczaj kancelaria kojarzy się z zawodem adwokata, tymczasem miejsce w którym na co dzień pracuje leśniczy nosi również taką nazwę.

 Początek roku był czasem zmian dla leśniczych Leśnictw: Dąbrowa Bór, Mosty, Karczmiska i Poniatowa. Zamienili oni bowiem dotychczasowe kancelarie na nowsze, wygodniejsze i zgodne z obecnymi standardami. Kancelaria to pomieszczenie biurowe leśniczego, w którym m.in. prowadzi sprzedaż drewna. Tu spotyka się z klientami, tworzy dokumentację, plany, wnioski, projekty. To niezbędne miejsce do prowadzenia prawidłowej pracy.Już na pierwszy rzut oka można wysnuć przypuszczenie, że w tym miejscu pracuje leśniczy. Kancelarie bowiem w całości wybudowane są z drewna -  promując jednocześnie materiał budulcowy pochodzący z lasu. 

Drewno to podstawowy produkt,  który otrzymujemy dzięki gospodarce leśnej. Jest podstawą wyposażenia domów każdego z nas: meble, podłogi , akcesoria kuchenne - to tylko początek niezbędnych rzeczy którymi otaczamy się na co dzień. Nie wyobrażalne jest życie bez papieru a to przecież także efekt przerobu surowca drzewnego.

Pozyskanie drewna w lesie odbywa się zawsze zgodnie z Planem Urządzania Lasu, zatwierdzonym przez Ministra Środowiska na okres 10 lat.  W ciągu 5 lat od chwili wycięcia drzewostanu wprowadzane jest nowe pokolenie drzew. Dzięki temu nie ma obaw, że "lasu zabraknie".

Poza funkcją produkcyjną las pełni wiele innych funkcji, m.in: społeczną i ochronną. Należy podkreślić, że las to miejsce pracy nie tylko leśników ale również Zakładów Usług Leśnych - świadczących  usługi związane z pozyskaniem, odnawianiem, pielęgnowaniem .  

Kompetentni ludzie dbają o to, żeby drzewa rosły a jednocześnie drewno towarzyszyło nam w codziennym życiu.  Szczególną uwagę zwraca się na rośliny, zwierzęta i ptaki objęte ochroną. Wyznacza się dla nich specjalne strefy, prowadzi monitoring przyrodniczy. 

Podczas wycieczek do lasu  PAMIĘTAJMY o podstawowych zasadach odpowiedniego zachowania, zwłaszcza w lecie kiedy łatwo o pożar.  Wszyscy musimy dbać o otaczającą nas przyrodę.