Aktualności Aktualności

Dzień Leśnika

Wspólnie z samorządowcami, służbami mundurowymi oraz emerytowanymi pracownikami, leśnicy z Nadleśnictwa Kraśnik obchodzili „Dzień leśnika”

Lasy w Polsce zajmują ponad 9,2 mln ha powierzchni, co odpowiada lesistości 29,6 %. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Lasów w Polsce wciąż przybywa, a bogactwo przyrodnicze wielu gatunków zwierząt, roślin i grzybów jest ich cechą charakterystyczną.

Dzień Leśnika zwany również Świętem lasu jest dobrą okazją do przypomnienia jak ważną rolę spełniają lasy oraz jaką rolę pełnią w nich leśnicy.

Leśniczy jest osobą, która zarządza, organizuje i nadzoruje prace z zakresu gospodarki leśnej: hodowli, ochrony lasu oraz pozyskania drewna. Specyfika pracy związana z zawodem leśnika wymaga od niego dobrej organizacji pracy, zaradności i odpowiedzialności, a także wiedzy z zakresu botaniki, entomologii, dendrologii czy gleboznawstwa. Leśnicy pracujący w polskich lasach poza wiedzą i doświadczeniem posiadają również pasję, dzięki której praca odbywająca się niekiedy w trudnych warunkach jest przyjemnością.

Tegoroczne Święto było szczególne z racji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas mszy świętej rozpoczynającej uroczystości przywołano pamięć Polaków walczących i poległych za Polskę. W ramach jubileuszu posadzono również pamiątkowy dąb.