Aktualności Aktualności

Bobry w akcji

Podczas rutynowych prac w terenie, załoga leśnictwa Wolski Bór zauważyła szkody w jednym z wydzieleń.

Rosnące na gnieździe 25-cio letnie dęby zniknęły. Obraz jaki zastała Służba Leśna nie pozostawiał złudzeń - przez kilka ostatnich nocy  grasowały tu bobry.

Bobry są zwierzętami objętymi ochroną częściową.  Żyją w środowisku wodnym, budując żeremia z gałęzi i roślin, służących im jako mieszkania. Są niezwykle rodzinne. Dorosły osobnik może osiągnąć wagę nawet 30 kg. Charakterystyczną częścią ciała bobrów jest ogon zwany kielnią, pokryty łuską. Pozwala on na sterowanie podczas pływania  i podpory na lądzie. Ciało natomiast ma pokryte gęstym i miękkim futrem.

Bobry odżywiają się głównie roślinami. W ich dziennym menu znajdują się rośliny zielne, młode pędy i kora drzew oraz wszystkie gatunki roślin wodnych.

Istotna rolę w życiu bobrów stanowią zęby,  dzięki którym wykonują większość czynności  życiowych. Za pomocą długich siekaczy ścinają różnorodne gatunki drzew, które następnie pozbawiają gałęzi i wykorzystują do budowania tam i żeremi. Siła nacisku siekaczy odpowiada ciężarowi kilku ton na cm2.  Stąd ścięcie kilkunastu drzew w leśnictwie Wolski Bór zajęło im kilka nocy.

Obserwując życie bobra śmiało można stwierdzić, że posiada nadzwyczajne jak na zwierzę zdolności. Posiada kilka fachów, dzięki którym dostosowuje środowisko do swoich potrzeb. Jest znakomitym inżynierem, architektem, drwalem, inspektorem a nawet hydrologiem. Niestety jego zdolności często przekładają się na szkody związane z podtapianiem lasów i łąk.