Aktualności Aktualności

Zawilec - nie tylko zwiastun wiosny?

            Widok kwitnącego zawilca gajowego pod koniec października można śmiało uznać za pewnego rodzaju ewenement. Czy oznacza to, że zimy w tym roku w ogóle nie będzie?

            Raczej na to liczyć nie możemy, choć wiele osób nie miało by nic przeciwko. Takie „anomalie" w świecie roślin zdarzają, a główną ich przyczyną są warunki pogodowe. To najprawdopodobniej „złota polska jesień" sprawiła, że w leśnictwie Wrzelowiec możemy zobaczyć kwitnące zawilce.

            Skoro jesteśmy już przy zawilcu to warto poznać kilka faktów związanych z tym gatunkiem.

          Nazwa zawilca (Anemone) pochodzi z języka greckiego ‘anemos', co znaczy wiatr. Dlatego rośliny te określane są również jako kwiaty tańczące na wietrze, zwracając naszą uwagę białymi lub lekko różowymi kwiatami, z wdziękiem kołyszącymi się na krótszych lub dłuższych łodyżkach.

          W naszym klimacie zawilce są nieodłącznym elementem lasów liściastych, ale możemy je także spotkać na skraju łąk i pastwisk. Zakwitając masowo przed rozwojem liści drzew i krzewów powszechnie uważane są za symbol przedwiośnia.

 

           Nadleśnictwo Kraśnik zaprasza do aktywnego wypoczywania na łonie natury. Las zaprasza odwiedzających, kusząc barwną paletą kolorowych liści.