Aktualności Aktualności

Z pomocą rannej słonce

Leśnicy z Nadleśnictwa Kraśnik uratowali kolejnego ptaka

Znaleziona w lesie ranna słonka miała złamane skrzydło. Ptak wymagał pilnej pomocy i opieki. Bez interwencji człowieka nie przetrwałby sam w lesie. W tym stanie szybko stałby się łupem drapieżników.

Dzięki szybkiej reakcji leśników ptak powraca do zdrowia. Został przetransportowany z nadleśnictwa do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Skrzynicach Pierwszych koło Lublina gdzie ma szansę na powrót do sił i sprawności.

Słonka to leśny ptak należący do rodziny bekasowatych, nieprzekraczający wielkością gołębia. Posiada krępą budowę ciała, krótkie nogi i długi dziób, który może rozchylać się na końcu ułatwiając chwytanie zdobyczy w glebie. Lubi zasiedlać świetliste, podmokłe tereny, głównie lasy mieszane i liściaste. Ubarwienie w odcieniach brunatnych, szarych i rdzawych zapewnia doskonały kamuflaż. Słonka zakłada gniazda na ziemi, najczęściej pod zwisającymi gałęziami lub osłoną roślinności. W ciągu roku jest w stanie wyprowadzić maksymalnie dwa lęgi. Samica wysiaduje jaja przez około 20 dni, a gdy młode posiądą umiejętność latania (po mniej więcej 7 tygodniach od wyklucia), przestaje się nimi interesować. Słonki żywią się dżdżownicami, owadami, nasionami roślin.

Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Skrzynicach Pierwszych po raz drugi pomaga ptakom z terenu Nadleśnictwa Kraśnik. W ubiegłym roku, dzięki opiece osób w nim pracujących sprawność odzyskał błotniak stawowy.