Aktualności Aktualności

Wyrwij się z miasta. Nadszedł czaswlas

Nadleśnictwo Kraśnik zaprasza do spędzenia wakacyjnego czasu w kraśnickich lasach. W lesie bez względu na porę roku możemy się zrelaksować, odpocząć, wyciszyć. Obcowanie z przyrodą wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, pomaga zapomnieć o tempie codziennego życia.

Musimy pamiętać, żeby w czasie spacerów po lesie zachowywać się właściwie jak na „leśnego wędrowca” przystało tj.:

  •  nie rozpalać ognisk w miejscach do tego nie przeznaczonych (rozpalenie ogniska dozwolone na terenie infrastruktury edukacyjnej w leśnictwach Rudki, po wcześniejszym uzyskaniu zgody od Nadleśnictwa),
  •  nie śmiecić,
  •  nie zrywać chronionych roślin,
  •  nie hałasować i nie płoszyć zwierząt,
  •  nie wjeżdżać do lasu pojazdami silnikowymi (najdogodniej pozostwić auto w przypadku: ścieżki  "Skrzypowy Dół" pod kancelarią leśnictwa Kluczkowice, ścieżki "Kleniewo" w zatoczce przed lasem w miejscowości Pomorze, w przypadku ścieżki rowerowej "Rudki" w zatoczce na końcu miejscowości Rudki, w przypadku tras biegowych "Dąbrowa Bór" na parkingach miejsckich, w przypadku obiektu edukacyjnego Uroczysko na parkingu obiektu)

Co robić w lesie, żeby spędzić w nim miło czas? Do woli możemy fotografować, rozpoznawać rośliny (w czym pomoże mobilna aplikacja LP „Czyj to liść”), obserwować ptaki, podziwiać krajobrazy, nasłuchiwać odgłosów przyrody, zbierać maliny, jeżyny, grzyby i jagody. Jeśli lubimy spędzać czas aktywnie do wyboru mamy: bieganie, nordic walking czy wycieczki rowerowe. A jeśli chcemy w lesie po prostu poleniuchować warto się położyć i popatrzeć w korony drzew.

Opracowanie: Centrum informatyczne Lasów Państwowych
Zanim wybierzemy się do lasu musimy zadbać o kilka rzeczy, które ułatwią nam przebywanie w nim. Przede wszystkim sprawdźmy obowiązujące zakazy wstępu do lasu oraz pogodę. Pamiętajmy o odpowiednim stroju, zwłaszcza obuwiu. Weźmy ze sobą plecak a do niego zapakujmy coś do picia i drobną przekąskę oraz worek na odpadki. Koniecznie zabierzmy ze sobą telefon, na którym warto mieć mobilną aplikację mapową mBDL. Zachęcamy do korzystania ze strony internetowej www.czaswlas.pl, z której dowiecie się o miejscach turystycznych, które warto zobaczyć w Lasach Państwowych. Przed leśną wycieczką spryskajmy się środkami przeciw kleszczom i komarom. Odpowiednie przygotowanie zapewni nam udaną wycieczkę.

Opracowanie: Lasy Państwowe
Las może być doskonałą alternatywą do spędzenia wakacyjnego czasu i zapewnienia cudownych wspomnień. Leśnicy z Nadleśnictwa Kraśnik polecają i zapraszają na leśne ścieżki edukacyjne oraz do odwiedzenia obiektu edukacyjnego "UROCZYSKO".