Aktualności Aktualności

Wakacje w lesie

Wielkimi krokami zbliżają się przez wszystkich wyczekiwane wakacje. W tym roku z uwagi na trwającą pandemię będą zapewne inne niż dotychczas jednak nie oznacza to, że muszą być gorsze

Leśnicy z Nadleśnictwa Kraśnik zapraszają do spędzenia wakacyjnego czasu w lasach, którymi na co dzień się opiekują. W lesie bez względu na porę roku możemy się zrelaksować, odpocząć, wycisz. Obcowanie z przyrodą wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, pomaga zapomnieć o tempie codziennego życia.

Musimy pamiętać, żeby w czasie spacerów po lesie zachowywać się właściwie jak na „leśnego wędrowca” przystało tj.:

  • nie rozpalać ognisk w miejscach do tego nie przeznaczonych (rozpalenie ogniska dozwolone na terenie infrastruktury edukacyjnej w leśnictwach Rudki, Wolski Bór, Zwierzyniec, Karczmiska po wcześniejszym uzyskaniu zgody od Nadleśnictwa),
  • nie śmiecić,
  • nie zrywać chronionych roślin,
  • nie hałasować i nie płoszyć zwierząt. 

Co robić w lesie, żeby spędzić w nim miło czas? Do woli możemy fotografować, rozpoznawać rośliny (w czym pomoże mobilna aplikacja LP „Czyj to liść”), obserwować ptaki, podziwiać krajobrazy, nasłuchiwać odgłosów przyrody, zbierać maliny, jeżyny, grzyby i jagody. Jeśli lubimy spędzać czas aktywnie do wyboru mamy: bieganie, nordic walking czy wycieczki rowerowe. A jeśli chcemy w lesie po prostu poleniuchować warto się położyć i popatrzeć w korony drzew.

Zanim wybierzemy się do lasu musimy zadbać o kilka rzeczy, które ułatwią nam przebywanie w nim. Przede wszystkim sprawdźmy pogodę. Pamiętajmy o odpowiednim stroju, zwłaszcza obuwiu. Weźmy ze sobą plecak a do niego zapakujmy coś do picia i drobną przekąskę oraz worek na odpadki. Koniecznie zabierzmy ze sobą telefon, na którym warto mieć aplikację mapową mBDL. Spryskajmy się środkami przeciw kleszczom i komarom. Odpowiednie przygotowanie zapewni nam udaną wycieczkę.

Las może być doskonałą alternatywą do spędzenia wakacyjnego czasu i zapewnienia cudownych wspomnień. Leśnicy z Nadleśnictwa Kraśnik polecają i zapraszają na leśne ścieżki oraz do odwiedzenia obiektu edukacyjnego "UROCZYSKO"

 

Spędzając czas w Lasach Państwowych warto korzystać z mapy zagospodarowania turystycznego znajdującej się na stronie

https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy