Aktualności Aktualności

SZCZEPIENIE LISÓW

W dniach 9-20 września 2017 r. na terenie województwa lubelskiego zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

Wścieklizna jest chorobą śmiertelną zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Wirus powoduje zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. Do zakażenia zwierzęcia dochodzi poprzez kontakt z innych chorym zwierzęciem. Chore zwierzęta mogą okazać się płochliwe i agresywne ale zdarzają się przypadki łagodności zwierząt i braku lękliwości.

Szczepionka przeciwko wściekliźnie będzie zrzucana z samolotów na pola, łąki i kompleksy leśne z pominięciem terenów zabudowanych. Stanowi ona stożkowaty krążek koloru brunatnego o intensywnym rybim zapachu. Nie należy jej dotykać, a jeśli kontakt nastąpił należy umyć ręce wodą z mydłem. Jeżeli szczepionka była rozerwana a jej zawartość wylewała się konieczna jest wizyta u lekarza.

Szczepionka, która była dotykana przez człowieka przechodzi ludzkim zapachem i przestaje być wabikiem dla zwierząt. Zwierzęta domowe (psy i koty), należy w tym okresie trzymać w zamknięciu. Nie stwierdzono skutków ujemnych spożycia szczepionki przez psy czy koty jednak wiadomo, że nie powoduje ona uodpornienia dla ich organizmu.