Aktualności Aktualności

Sadzenie lasu przez osadzonych z Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim

Grupa więźniów osadzonych w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim odnowiła powierzchnię uszkodzoną w czerwcu br., przez huraganowy wiatr w leśnictwie Poniatowa

Na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Nadleśnictwem Kraśnik a Zakładem Karnym w Opolu Lubelskim mającego na celu podejmowanie wzajemnych działań edukacyjnych i resocjalizacyjnych ukierunkowanych na maksymalizowanie poziomu efektywności oddziaływań penitencjarnych, grupa więźniów z w/w Zakładu posadziła w ramach jesiennych prac odnowieniowych ponad 6 tys. szt. sosen w leśnictwie Poniatowa.

Młode sadzonki zostały wysadzono na powierzchni leśnej, która w leśnictwie Poniatowa najbardziej ucierpiała w czasie letnich burz. Dzięki zaangażowaniu osadzonych, w bardzo szybkim czasie odnowiono blisko 0,80 ha powierzchni.

 

Rozmiar połamanych drzew z tytułu czerwcowych, huraganowych wiatrów oszacowano na poziomie około 10 000 m3, w odniesieniu do nadleśnictwa Kraśnik, a powierzchnię przeznaczoną do odnowień lasu na ponad 15 ha.

Zakres porządkowania złomów i wywrotów był duży i został wykonany nakładem ciężkiej pracy pracowników Zakładów Usług Leśnych oraz leśników. Swój udział w likwidowaniu skutków burz mają również więźniowie.

Dziś możemy podsumować wysiłek wielu ludzi, dzięki którym na powierzchni ponad 10 ha rośnie już nowy las, posadzony sadzonkami sosny, brzozy oraz lipy. Będą one teraz wzrastały pod czujnym okiem leśników, którzy przez następne lata będą wykonywać szereg czynności pielęgnacyjnych i ochronnych mających na celu ich prawidłowy rozwój.