Aktualności Aktualności

Rocznica bitwy pod Mostami

Uroczyste odsłonięcie obelisku upamiętniającego bitwę w Mostach

Z udziałem Wojewody Lubelskiego Jolanty Szołno-Koguc, posła na sejm Stanisława Michalkiewicza, Dyrektora Delegatury NIK w Lublinie Adama Pęzioła, organizacji kombatanckich powiatu kraśnickiego, przedstawicieli samorządów powiatu i gmin, licznie zgromadzonych mieszkańców i leśników Nadleśnictw: Kraśnik, Janów Lubelski i Gościeradów na czele z dyrektorem RDLP w Lublinie Janem Kraczkiem, w leśnictwie Mosty Nadleśnictwa Kraśnik dokonano uroczystego poświęcenia i odsłonięcia obelisku upamiętniającego zwycięską bitwę Powstania Styczniowego.

Dnia 18 lipca 1863 r. na terenie leśnictwa Mosty oddziały powstańcze zorganizowały zasadzkę na wojska rosyjskie wracające z Lublina do Janowa Lubelskiego, zadając im poważne straty. Powstańców było ok. 350, mimo to udało im się rozerwać maszerującą kolumnę wojska i odnieść wymierny sukces. Tym niemniej w potyczce zginęło 18 powstańców, a 29 zostało rannych. W miejscu bitwy Leśnicy ustawili pamiątkowy pomnik symbolizujący pamięć o poległych.

Uroczystości uświetnił udział Orkiestry Wojska Polskiego oraz Kompanii Honorowej Wojska Polskiego z Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie.