Aktualności Aktualności

Posadzili las dla niepodległej

Policjanci i leśnicy przy pomocy dzieci z Wioski Dziecięcej S.O.S w Kraśniku posadzili 100 dębów w ramach upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„100 dębów dla niepodległej” to akcja, którą 17.10.2018 roku na terenie leśnictwa Rudki zorganizowali leśnicy wraz z policjantami. W wydarzeniu udział wzięły również dzieci z Wioski Dziecięcej S.O.S w Kraśniku.

Zebranych powitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Kraśnik Janusz Pasek oraz Powiatowy Komendant Policji w Kraśniku Jacek Dzikowski. Sadzenie poprzedziła prelekcja Leśniczego Leśnictwa Rudki Krzysztofa Czachóra na temat burzliwej historii Polski oraz drogi do odzyskania niepodległości.

Wysadzono 100 dębów, które symbolizują siłę, potęgę i długowieczność. Ponadto od pradziejów dęby związane są historią Polski. Dawna legenda głosi, że właśnie na dębie Lech ujrzał gniazdo białego orła, którego skrzydła rozpostarte były na tle czerwonego od zachodzącego słońca nieba. Zachwycony tym widokiem postanowił osiąść się w tym właśnie miejscu. Na pamiątkę tego wydarzenia w swoim herbie umieścił białego orła na czerwonym tle, a osadę od słowa gniazdo nazwał Gnieznem.

Nowo posadzone dęby wzbogaciły historię leśnictwa Rudki i stały się ważnym miejscem dla leśników z Nadleśnictwa Kraśnik.