Aktualności Aktualności

Las pełen energii

W leśnictwie Poniatowa młodzież posadziła las

Po raz pierwszy na terenie powiatu opolskiego (leśnictwo Poniatowa), Nadleśnictwo Kraśnik wspólnie z PGE Dystrybucja S.A. zorganizowało akcję sadzenia drzew pod nazwą „Las pełen energii”. Uczniowie ze szkoły podstawowej z Chodla oraz Nałęczowa, a także ich opiekunowie posadzili ponad 5 000 sosen na powierzchni 0,60 ha. Do pracy zabrali się z chęcią i uśmiechem na twarzy.

"Las pełen energii" to akcja o charakterze edukacyjnym, dzięki której młodzież uczy się poszanowania zarówno do pracy jak i do przyrody. Ponadto uczestnicy dowiadują się jak wygląda i na czym polega zawód leśnika. 

Co roku Nadleśnictwo Kraśnik organizuje społeczne akcje odnowień powierzchni pod hasłem 1000 drzew na minutę. Hasło jest wynikiem matematycznego obliczenia: Lasy Państwowe co roku sadzą 500 mln nowych drzew. Gdy 500 mln podzielimy na 365 dni w roku, następnie na 24 godziny i w końcu na 60 minut, otrzymamy liczbę 951. Tyle mniej więcej drzew sadzimy na minutę

Odnowienie czyli proces wprowadzania młodego pokolenia drzew to praca wymagająca wysiłku i trudu. Mimo to, zdolni i pracowici uczniowie stanęli na wysokości zadania. Dzięki nim w leśnictwie Poniatowa rośnie młode pokolenie lasu.

Poprzez odnowienia co roku na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Kraśnik mamy około 100 ha młodego lasu. W czasie wzrostu sadzonek leśnicy dbają o ich poprawny rozwój poprzez wycinanie chwastów i nalotów, przerzedzanie nadmiernie zagęszczonych partii oraz zabezpieczanie przed szkodami od zwierzyny. Wraz z kolejnymi fazami rozwojowymi drzewostanu regulują zwarcie drzewek, usuwają drzewa chore i zagrażające bezpieczeństwu publicznemu, stwarzając korzystne warunki rozwoju dla pozostałych drzew.