Aktualności Aktualności

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem dla wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są  śmiertlenym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwaja z lasów tyle śmieci, ze wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie.

Jeszcze większe kłopoty śmieci sprawiają w lasach prywatnych, gdzie często mamy do czynienia z samowolą lub brakiem dbałości. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów są pozostawione na terenach leśnych.  

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno naszemu otoczeniu. 

W piatek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się "Sprzątnie Świata" w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie. 

Nadleśnictwo Kraśnik zaprasza do wzięcia udziału w ogólnokrajowej akcji #sprzątaMY młodzież z lokalnych szkół i placówek oświatowych w wieku od 12 lat. Początek akcji rozpocznie się 20 września 2019 r., o godzinie 9:00 pod kancelariami leśnictw Mosty oraz Rudki.

Koordynatorem akcji #sprzątaMY w Nadleśnictwie Kraśnik jest Barbara Zielińska, tel. 694-410-150

Prosimy o wcześniejsze telefoniczne potwierdzenie przybycia i udziału w akcji #sprzątaMY na terenie Nadleśnictwa Kraśnik.